Μεταπτυχιακό "Ψυχολογία Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού"

Το Μεταπτυχιακό πρόγραμμα Σπουδών "Ψυχολογία Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού" είναι το πρώτο που ιδρύθηκε στην Ελλάδα μ’ αυτή την εξειδίκευση και από τα πρώτα στην Ευρώπη. Η δημιουργία του συμβάλει στην κάλυψη του κενού που υπάρχει σε επαγγελματικά στελέχη εξειδικευμένα στην ψυχολογία της σχολικής φυσικής αγωγής και της αγωγής υγείας με γνώσεις και ικανότητες συμβουλευτικής σε μαθητές, αθλητές, ασκούμενους, παχύσαρκους μαθητές κλπ., καθώς και σε ηγετικά στελέχη με σύγχρονες γνώσεις καθοδήγησης προγραμμάτων που προάγουν τη φυσική δραστηριότητα, την υγεία και την ποιότητα ζωής.

Αιτήσεις  έως 31 Μαΐου

Πληροφορίες:

Συνολικό κόστος Προγράμματος: 3.600 ευρώ

Προαπαιτούμενα:

1) Βασικό πτυχίο. Αίτηση εισαγωγής δικαιούνται πτυχιούχοι:

• Τ.Ε.Φ.Α.Α.,
  • Ψυχολογίας
  • Παιδαγωγικών Τμημάτων
  • Συναφών ειδικοτήτων των Πανεπιστημίων της ημεδαπής ή αντιστοίχων Τμημάτων ομοταγών αναγνωρισμένων ιδρυμάτων της αλλοδαπής
  • Πτυχιούχοι Τμημάτων Τ.Ε.Ι. συναφών γνωστικών αντικειμένων, σύμφωνα με το άρθρο 5 παρ. 12γ του ν. 2916/2001 (ΦΕΚ 114 Α΄).

Το 25% των εισακτέων στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Ψυχολογία της Άσκησης θα πρέπει να είναι πτυχιούχοι Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού ή συναφών Πανεπιστημιακών Σχολών/Τμημάτων της ημεδαπής ή αντιστοίχων τμημάτων ομοταγών αναγνωρισμένων ιδρυμάτων της αλλοδαπής (υποβάλλεται αναγνώριση τίτλου από το ΔΟΑΤΑΠ). Σε περίπτωση που ο όρος αυτός δεν ικανοποιείται, ο τελευταίος της κατάταξης των επιτυχόντων θα αντικαθίσταται από τον πρώτο της κατάταξης των επιτυχόντων με το σχετικό πτυχίο.
Παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας, για επιπλέον διευκρινήσεις, αν δεν εμπίπτετε στις παραπάνω κατηγορίες.

2) Πιστοποιημένη γνώση της Αγγλικής γλώσσας επιπέδου  Lower

Για περισσότερες πληροφορίες : ΕΔΩ & ΕΔΩ

Ό,τι χρειαστείτε μπορείτε να το βρείτε στο site του μεταπτυχιακού μας στη διεύθυνση: http://postgrad.pe.uth.gr/pse

Θα χαρούμε πολύ να απαντήσουμε στις απορίες σας:

Μαρία Κουτσιανίτη
tel:   +30 24310 47019

European master in sport exercise psychology Small