Αντιπρύτανης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας ο Γιάννης Θεοδωράκης, Καθηγητής του ΤΕΦΑΑ ΠΘ

THEODORAKIS 1

Αντιπρύτανης με 4ετή θητεία εκλέχθηκε ο Καθηγητής του ΤΕΦΑΑ Γιάννης Θεοδωράκης στις εκλογές που πραγματοποιήθηκαν στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας την Τετάρτη 23 Μαΐου. Ο Γιάννης Θεοδωράκης, έχει διατελέσει αντιπρύτανης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας για πρώτη φορά τα έτη 2008-2012, μέλος του Συμβουλίου Διοίκησης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας την περίοδο 2013-2016 καθώς και Πρόεδρος του ΤΕΦΑΑ για δυο θητείες το 2000-2004 & 2006-2008.

Είναι Καθηγητής Αθλητικής Ψυχολογίας, εκλεγμένο μέλος του Managing Council της European Society of Sport psychology (1999-2003), πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρίας Αθλητικής Ψυχολογίας (2004-2006), μέλος του Editorial Board του περιοδικού “Psychology of Sport and Exercise” (1999-2013), πρόεδρος της Ελληνικής Ακαδημίας Φυσικής Αγωγής (2008-2012) και εκδότης του περιοδικού ανοιχτής πρόσβασης «Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό από το 2003 έως το 2017.

Έχει δημοσιεύσει 25 βιβλία και κεφάλαια σε βιβλία σχετικά με τη φυσική αγωγή, τα σπορ και τη ψυχολογία της άσκησης και του αθλητισμού, και περισσότερα από 180 άρθρα στην ελληνική και αγγλική γλώσσα. Έχει γράψει μαζί με τους συνεργάτες του βιβλία σχετικά με τη φυσική αγωγή και την αθλητική ψυχολογία (Άσκηση, Ψυχική Υγεία και Ποιότητα Ζωής, Ψυχολογική Υπεροχή στον Αθλητισμό, Για μια καλύτερη Φυσική Αγωγή, Οργάνωση προγραμμάτων Αγωγής Υγείας, Φυσική Αγωγή για το Γυμνάσιο, Πρόγραμμα Καλλιπάτειρα, Ψυχολογική Υποστήριξη στο στίβο, Η Ψυχολογία στα Γυμναστήρια, κλπ).

Ειδικότερα ασχολείται με θέματα ψυχολογίας της άσκησης και υγείας, της ψυχολογίας της απόδοσης στα σπορ μέσω των στόχων και της αυτό-ομιλίας, των σχέσεων στάσεων και συμπεριφοράς, της ψυχολογίας των αθλητικών τραυματισμών, προγραμμάτων αγωγής υγείας και διακοπής καπνίσματος και προγραμμάτων ψυχολογικής υποστήριξης αθλητών.