H υποτροφία που πέτυχε η Nikita!

H φοιτήτρια του Ευρωπαϊκού Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών στην Ψυχολογία του Αθλητισμού και της Άσκησης, Nikita Bhavsar από την Ινδία, ολοκλήρωσε με επιτυχία τις μεταπτυχιακές τις σπουδές οι οποίες αποτέλεσαν το εφαλτήριο για μια θαυμάσια υποτροφία.

Στο ΤΕΦΑΑ ΠΘ εκπόνησε μεταπτυχιακή διατριβή με θέμα “An Exploration of the Content of Self-talk in the Exercise Domain” – “Η διερεύνηση του περιεχομένου της αυτο-ομιλίας/σκέψεων των ασκούμενων» υπό την επίβλεψη του Επίκουρου Καθηγητή Νίκου Ζουρμπάνου και της δόθηκε η ευκαιρία για μια λαμπρή συνέχεια.

Η Nikita θα συνεχίσει  με τον Διδακτορικό κύκλο σπουδών της υπό την επίβλεψη του αναγνωρισμένου Καθηγητή Nikos Ntoumanis στο Πανεπιστήμιο του Curtin της Αυστραλίας, ενός από τους σπουδαιότερους Αθλητικούς ψυχολόγους παγκοσμίως.

Το Ευρωπαϊκό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα στην Ψυχολογία του Αθλητισμού και της Άσκησης (EMSEP, European Master in Sport and Exercise Psychology) είναι ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα που χρηματοδοτείται εδώ και 5 χρόνια από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Στο πρόγραμμα, του οποίου η χρηματοδότηση ολοκληρώνεται φέτος, συμμετείχαν φοιτητές από όλες τις Ηπείρους.

Από τη νέα χρονιά το μεταπτυχιακό μας πρόγραμμα συνεχίζει πλέον χωρίς τη χρηματοδότηση από την Ευρωπαϊκή Ένωση, αλλά κρατάει τη διεθνή του φυσιογνωμία και έχει τη χαρά να υποδεχτεί στο ΤΕΦΑΑ ΠΘ, στα Τρίκαλα, φοιτητές από την Ευρώπη, την Αμερική και τον Καναδά, αλλά και την Αφρική, που επέλεξαν φέτος το ΤΕΦΑΑ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας για τις σπουδές τους χάρη στη αναγνώριση που κέρδισε τα προηγούμενα χρόνια στον παγκόσμιο χάρτη της Αθλητικής Ψυχολογίας.

Συγχαρητήρια Nikita και καλή σταδιοδρομία σου ευχόμαστε!

NIKITA NIKOS2

Φωτό: Με τον επιβλέποντα της Μεταπτυχιακής της διατριβής, Επίκ. Καθηγητή Νίκο Ζουρμπάνο

Julian NikitaN

Φωτό: Η Nikita με τον συμφοιτητή της Julian από τη Γερμανία, ο οποίος αποφάσισε να συνεχίσει τον Διδακτορικό του κύκλο σπουδών στο ΤΕΦΑΑ ΠΘ στα Τρίκαλα.