Επίσκεψη Αρχηγού ΓΕΣ Αντιστράτηγου Στεφανή Αλκιβιάδη στη ΣΕΦΑΑ

Την Τρίτη 25-7-2017 επισκέφτηκε την Σχολή μας ο Αρχηγός του Γενικού Επιτελείου Στρατού Αντιστράτηγος Στεφανής Αλκιβιάδης μετά από πρόσκληση του Κοσμήτορα Καθηγητή Κουτεντάκης Ιωάννη. Σκοπός της επίσκεψης ήταν η περαιτέρω συνεργασία της Σχολής μας με τις Ελληνικές Ένοπλες Δυνάμεις σε θέματα εκπαίδευσης που αφορούν στην φυσική κατάσταση και στην ποιότητα ζωής ένστολων στελεχών. Ο Αρχηγός εντυπωσιάστηκε από τις κτηριακές και εργαστηριακές εγκαταστάσεις της Σχολής μας και ιδιαίτερα από την υψηλή ποιότητα του παραγόμενου επιστημονικού έργου. Αποχωρώντας από την Σχολή, ο Αντιστράτηγος Στεφανής Αλκιβιάδης κάλεσε τον Κοσμήτορα και τον Καθηγητή Αντώνη Χατζηγεωργιάδη για μία παρουσίαση του έργου της Σχολής που θα γίνει στην Αθήνα.

Λίστα Επιτυγχόντων 2017-2018

Κυριάκη

Αγγελική

Ημερίδα στο 3ο Σώμα Στρατού

«Φυσική Κατάσταση και Ποιότητα Ζωής Στελεχών Ενόπλων Δυνάμεων»

Την Πέμπτη 17-5-2017 έλαβε χώρα μία ενδιαφέρουσα και πρωτότυπη ημερίδα που είχε συνδιοργανωτές το Γ’ ΣΣ/NRDC-GR και την ΣΕΦΑΑ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Η εκδήλωση με το παραπάνω τίτλο έγινε στην Κεντρική Λέσχη Αξιωματικών Θεσσαλονίκης (απέναντι ακριβώς από τον Λευκό Πύργο) και συμμετείχαν περίπου 300 Έλληνες και ξένοι ανώτεροι και ανώτατοι αξιωματικοί. Παραβρέθηκαν επίσης και ένας μεγάλος αριθμός σπουδαστών της Στρατιωτικής Ιατρικής. Την έναρξη κήρυξε ο Διοικητής του Γ’ ΣΣ/NRDC-GR Αντιστράτηγος Δημήτριος Μπίκος και χαιρέτησε ο Κοσμήτορας της Σχολής μας Καθηγητής Γιάννης Κουτεντάκης. Όπως φαίνεται και στο πρόγραμμα της ημερίδας, οι κύριοι ομιλητές ήταν επίλεκτα μέλη της επιστημονικής ομάδας του μεταπτυχιακού μας οι οποίοι άφησαν άριστες εντυπώσεις. Σύμφωνα με τον Διοικητή και οικοδεσπότη της εκδήλωσης «… ο απόηχος της ημεράδας καταμαρτυρεί την ικανοποίηση και το θαυμασμό όλων όσων παραβρεθήκαν …».

Πρόγραμμα Ημερίδας

AGA 5232
AGA 5166
AGA 5229
AGA 5023
AGA 5227
AGA 5196
AGA 5226
AGA 5090
AGA 5027
AGA 5163 1
AGA 5063
AGA 5114
AGA 5174
AGA 5138 1
AGA 5074 1
AGA 5193 1

Μνημόνιο Συνεργασίας με 1η Στρατιά

Στις Εγκαταστάσεις της 1ης Στρατιάς στην Λάρισα, υπογράφτηκε την Τρίτη 4-7-2017 Μνημόνιο Συνεργασίας μεταξύ της 1ης Στρατιάς και της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (ΣΕΦΑΑ) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Το κείμενο υπέγραψαν ο Διοικητής της 1ης Στρατιάς Αντιστράτηγος Δημόκριτος Ζερβάκης και ο Κοσμήτορας  της ΣΕΦΑΑ καθηγητής Γιάννης Κουτεντάκης. Στους τομείς συνεργασίας περιλαμβάνονται η εκπαίδευση/επιμόρφωση προσωπικού και η πραγματοποίηση στοχευμένων μελετών που θα εξυπηρετούν τους δύο φορείς. Παρατίθεται φωτογραφικό υλικό από την τελετή υπογραφής.

5.1

Αναγνώριση από ΓΕΣ

Βάσει του Φ.330/542/397317 (Σ.2694)  29-Δεκ-2016 το ΠΜΣ κρίνεται συναφές με το στρατιωτικό επάγγλεμα και ειδικότητα για το σύνολο του ΣΞ. Κατεβάστε το σχετικό αρχείο από εδώ

Υποβολή αιτήσεων

Το Τ.Ε.Φ.Α.Α. του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας καλεί τους ενδιαφερόμενους να υποβάλλουν υποψηφιότητα για την παρακολούθηση του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών, με τίτλο: «Άσκηση και Υγεία» την περίοδο 1-30 Ιουνίου κάθε έτος.
Καλούνται οι ενδιαφερόμενοι να υποβάλουν στη Γραμματεία του ΠΜΣ τα παρακάτω δικαιολογητικά από 1-30 Ιουνίου (αυτοπροσώπως ή αποστολή με courier/ταχυδρομείο απλό):
1.   Αίτηση Συμμετοχής (στην ιστοσελίδα του ΠΜΣ).
2.    Βιογραφικό σημείωμα (φόρμα βιογραφικού στην ιστοσελίδα του ΠΜΣ).
3.    Αντίγραφο πτυχίου
4.    Αποδεικτικά γνώσης αγγλικής γλώσσας
5.    Βεβαίωση εκπόνησης Διπλωματικής εργασίας (εάν υπάρχει)
6.    Αποδεικτικά επαγγελματικής εμπειρίας (εάν υπάρχει)
7.    Επιστημονικές δημοσιεύσεις (εάν υπάρχει)
8.    Επιστημονικές ανακοινώσεις (εάν υπάρχει)
9.    Συμμετοχή σε ερευνητικό πρόγραμμα με αμοιβή (εάν υπάρχει)
10.    Δεύτερο πτυχίο (εάν υπάρχει)
11.    Κατοχή τίτλου μεταπτυχιακών/διδακτορικών σπουδών (εάν υπάρχει)

Στο ΠΜΣ γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι Πανεπιστημιακών και Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων της ημεδαπής ή αντίστοιχων της αλλοδαπής. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η συνάφεια του πτυχίου με το γνωστικό αντικείμενο του ΠΜΣ. Η συνάφεια του πτυχίου αξιολογείται από την  Επιτροπή Επιλογής Μεταπτυχιακών Φοιτητών. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι τα πτυχία ΤΕΦΑΑ, Ιατρικής, Μηχανικών, Φυσικοθεραπείας, Νοσηλευτικής, Μαιευτική, είναι συναφή.

Επιτυγχόντες 2016-2017

Επίθετο Όνομα
1 Κοντογιάννης Σταμάτιος
2 Πολύδωρας Νικόλαος
3 Σέκκας Βασίλειος
4 Πετμεζάς Σταύρος
5 Ουσταμπασίδης Ρήγας
6 Κοιλούκος Λεωνίδας
7 Χαραλαμπίδης Νικόλαος
8 Ραζακιά Ευαγγελία
9 Κρητικός Βασίλειος
10 Παπαβασιλείου Μάριος
11 Ζαλίδης Δημήτριος-Ελευθέριος
12 Ασίμογλου Παναγιώτης
13 Μπουσκολίτη Κωνσταντίνα

ΠΜΣ Εφαρμοσμένη Κινησιολογία στις Ένοπλες Δυνάμεις
ΤΕΦΑΑ
Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
42 100 Τρίκαλα

E. Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
T. +30 24310 47019
F. +30 24310 47057