Erasmus+ SPORT- IMPACT Project Kick-Off Meeting

IMPACT Small baner site

Την Δευτέρα 20 Μαρτίου και Τρίτη 21 Μαρτίου θα διεξαχθεί στις εγκαταστάσεις του Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας συνάντηση κορυφαίων καθηγητών και ερευνητών σε θέματα ψυχολογίας της άσκησης, αθλητισμού και Φυσικής Αγωγής από 6 κορυφαία πανεπιστήμια της Ευρώπης:

• Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (Ελλάδα)
  • Universtitat Autonoma de Barcelona (Ισπανία)
  • University of Birmingham (Αγγλία).
  • Université Grenoble - Alpes (Γαλλία)
  • Hacettepe Üniversitesi (Τουρκία)
  • Universita Degli Studi di Padova (Ιταλία)

στα πλαίσια υλοποίησης του Ευρωπαϊκού Εκπαιδευτικού Προγράμματος IMPACT (Identifying and Motivating youth who mostly need Physical ACTivity - Eντοπισμός και Παρακίνηση των νέων που έχουν περισσότερο ανάγκη την Φυσική Δραστηριότητα). Το πρόγραμμα IMPACT θα υλοποιηθεί από το 2017 ως και το 2019 σε επτά Ευρωπαϊκές χώρες (Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία, Ελλάδα, Ισπανία, Ιταλία, Τουρκία) σε συνεργασία με εκπαιδευτικούς φορείς των χωρών αυτών.

Στην συνάντηση θα συμμετάσχουν επίσης στελέχη του:

• Ελληνικού Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας & Θρησκευμάτων,
  • Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής, Ελλάδα,
  • L’ académie de Grenoble -Rectorat de Grenoble, Γαλλία,
  • Ankara Milli Egitim Mudurlugu, Τουρκία

και ενώσεων εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής χωρών από την Ευρώπη:

• European Physical Education Association
  • Capdi-LSM, Ιταλική Ένωση Εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής,
  • DeutscherSportlehrerverband – DSLV, Γερμανική Ένωση Εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής.

Το πρόγραμμα IMPACT αποσκοπεί

στην ανάπτυξη Ευρωπαϊκής πολιτικής

για την προώθηση της εξωσχολικής άθλησης

και την βελτίωση της υγείας των μαθητών

δια μέσου της Φυσικής Αγωγής.

Το πρόγραμμα θα επικεντρωθεί:

• στον εντοπισμό των παιδιών που εμφανίζουν χαμηλά επίπεδα φυσικής δραστηριότητας και ιδιαίτερα των παιδιών που ζουν σε συνθήκες στέρησης,
  • στην εκπαίδευση των καθηγητών Φυσικής Αγωγής σε θέματα παρακίνησης των παιδιών και προώθησης της εξωσχολικής άθλησης και
  • στην υποστήριξη στελεχών της εκπαίδευσης για την προώθηση της άθλησης και υγείας των μαθητών μέσα από το μάθημα της Φυσικής Αγωγής.

Θα συμμετέχουν πάνω από 2000 μαθητές και μαθήτριες από κάθε χώρα, ηλικίας 10 έως 18 ετών και η μεθοδολογία που θα ακολουθηθεί θα αποτελέσει οδηγό καλής πρακτικής που θα συμπεριληφθεί στον Ευρωπαϊκό οδικό χάρτη προώθησης της άθλησης δια μέσου της σχολικής Φυσικής Αγωγής.

Τον συντονισμό σε Ευρωπαϊκό επίπεδο έχει ο Καθηγητής Παπαϊωάννου Αθανάσιος (Διευθυντής προγράμματος) και μια ομάδα ερευνητών και καθηγητών του Τ.Ε.Φ.Α.Α. του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας που θα συνεργαστούν με στελέχη και ερευνητές των 12 προαναφερόμενων φορέων για την υλοποίηση του προγράμματος.

Την χρηματοδότηση έχει αναλάβει απ’ ευθείας η Ευρωπαϊκή Κοινότητα, μετά από επιτυχημένη κατάθεση ανταγωνιστικής πρότασης του ΤΕΦΑΑ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+ SPORT (https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/actions/sport/collaborative-partnerships_en) που θεωρείται ένα από τα ιδιαίτερα ανταγωνιστικά προγράμματα για χρηματοδότηση.

Το IMPACT είναι

από τα λίγα Ευρωπαϊκά προγράμματα

με περιεχόμενο την προώθηση της

Φυσικής Δραστηριότητας

μέσα από το μάθημα της ΦΑ

Περισσότερες πληροφορίες για την εξέλιξη του προγράμματος θα παρουσιάζονται στα επόμενα χρόνια από τις ιστοσελίδες του ΤΕΦΑΑ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

IMPACT POSTER WEB