top-banner

Adisa Haznadar:

Είναι πτυχιούχος Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου του Σαράγεβο (Βοσνίας Ερζεγοβίνης).

Σπουδές στα Τρίκαλα:

«Σχετικά με την ακαδημαϊκή μου εμπειρία εδώ στα Τρίκαλα, είμαι πολύ ευτυχισμένη που συμμετέχω σε αυτή την ομάδα γιατί καλύπτει τα ενδιαφέροντά μου με κάθε τρόπο. Όλα όσο θέλω να μάθω, μπορώ να τα μάθω εδώ στα Τρίκαλα. Έχουμε πολλούς καθηγητές που μας διδάσκουν και συνεργάζονται μαζί μας, οι οποίοι είναι κορυφαίοι στο αντικείμενό τους και είμαι πολύ ενθουσιασμένη με αυτό. Αν θα χρειαζόταν να διαλέξω πάλι πανεπιστήμιο για της σπουδές μου, θα διάλεγα ξανά το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.»

Η ζωή στα Τρίκαλα:

«Η ζωή στα Τρίκαλα είναι πολύ ωραία. Είναι αρκετά διαφορετική από την πόλη στην οποία ζούσα μέχρι τώρα και ήταν η πρωτεύουσα της Βοσνίας Ερζεγοβίνης, αλλά η μικρή πόλη των Τρικάλων είναι πολύ ενδιαφέρουσα και με πιο “ζεστή” ατμόσφαιρα. Από τη στιγμή που ήρθα εδώ όλοι οι άνθρωποι εδώ μας φρόντισαν και μας βοήθησαν πάρα πολύ. Όλοι τους ήταν “ζεστοί” και μας κάνανε να νιώθουμε σαν το σπίτι μας.»

Malgorzata Maria Slawinska:

Είναι πτυχιούχος Αθλητικών Επιστημών και Αθλητικού Μάνατζμεντ του Πανεπιστημίου της Βαρσοβίας (Πολωνία) και πτυχιούχος Αθλητικών Επιστημών και Αθλητικής Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου του Εδιμβούργου (Σκωτία).

Σπουδές στα Τρίκαλα:

«Είμαι πολύ ικανοποιημένη από το πρόγραμμα σπουδών και την πολύτιμη γνώση που κερδίσω από τους καθηγητές μου.»

Ζωή στα Τρίκαλα:

«Πραγματικά απολαμβάνω τη διαμονή μου στην Ελλάδα. Είμαι χαρούμενη που είναι εδώ στα Τρίκαλα και νιώθω πολύ καλοδεχούμενη από την Ελληνική κοινωνία και επίσης, λατρεύω την Ελληνική κουλτούρα.»

Shane O’Leary:

Είναι πτυχιούχος Αθλητικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Λίμερικ (Ιρλανδία).

Σπουδές στα Τρίκαλα:

«Τα μαθήματα που προσφέρονται από το πρόγραμμα σπουδών του μεταπτυχιακού προγράμματος είναι άριστα και πολύ καλά οργανωμένα, λαμβάνοντας υπόψη ότι είναι και η πρώτη χρονιά που λειτουργεί το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό πρόγραμμα.»

Ζωή στα Τρίκαλα:

«Η πόλη των Τρικάλων είναι πολύ καλή για εμάς. Οι άνθρωποι είναι πολύ φιλικοί τόσο στο πανεπιστήμιο, όσο και στην πόλη. Και φυσικά έχουμε υπέροχες στιγμές στη νυχτερινή ζωή της πόλης.»

Likawunt Teshome:

Είναι πτυχιούχος Φυσικής Αγωγής και Υγείας του Πανεπιστημίου Κοτέμπε (Αιθιοπία) και πτυχιούχος Αθλητικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αντίς Αμπέμπα (Αιθιοπία).

Σπουδές στα Τρίκαλα:

«Μου αρέσουν και σέβομαι όλους τους καθηγητές και το προσωπικό του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας για την πραγματικά υπέροχη στάση που έχουν απέναντι σε εμάς (διεθνείς φοιτητές).»

Ζωή στα Τρίκαλα:

«Σχετικά με τη ζωή μου στα Τρίκαλα μπορώ να πω ότι είναι καταπληκτική. Η κοινωνία της πόλης των Τρικάλων είναι πολύ φιλική και πολύ φιλόξενή. Γενικός, τα Τρίκαλα είναι ένα πολύ ωραίο μέρος για σπουδές, τόσο από ακαδημαϊκά θέματα, όσο και από την κοινωνική ζωή.»

Εύη Κωνσταντοπούλου:

Είναι πτυχιούχος Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (Τρίκαλα).

Σπουδές στα Τρίκαλα:

«Ζω και σπουδάζω τα τελευταία πέντε χρόνια στην όμορφη πόλη των Τρικάλων. Το πρώτο πράγμα που ένιωσα η αγάπη των καθηγητών, άνθρωποι οι οποίοι έχουν την θέληση και την ψυχή να σε διδάξουν όσα περισσότερα μπορούν, να σε ακούσουν, να σε βοηθήσουν, να είναι δίπλα σου σαν οικογένεια. Να σου μεταδίδουν με αγάπη τις γνώσεις τους χωρίς να θέλουν των θαυμασμό σου, αλλά ζητώντας την προσοχή και την αντίστοιχη αφοσίωση. Χαρά τους η πρόοδό μας.»

Ζωή στα Τρίκαλα:

«Κάθε γωνιά αυτής της πόλης φυλάει τις πιο ζεστές φοιτητές αναμνήσεις, καλές και κακές. Ανθρώπους οι οποίοι θα πούνε καλημέρα χωρίς να σε ξέρουν, άτομα τρίτης ηλικίας να γίνονται ένα με σχολιαρόπαιδα και φοιτητές. Γι’ αυτό αυτή τη πόλη τη λάτρεψα από την πρώτη στιγμή.»

Fernanda Serra de Queiroz:

Είναι πτυχιούχος Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου της Φεντεράλ Σάντα Καταρίνα (Βραζιλία).

Σπουδές στα Τρίκαλα:

«Για τις σπουδές μου στα Τρίκαλα αυτό που θέλω να πω είναι για τους καθηγητές μας. Έχουν γίνει φίλοι μας και μας βοηθούν όχι μόνο σε ακαδημαϊκά θέματα αλλά και σε προσωπικά. Το επίπεδο διδασκαλίας είναι εξαιρετικό και επίσης μου δόθηκε η δυνατότητα επαγγελματικής ανάπτυξης και εμπειρίας μέσα από το διεθνές συνέδριο που διοργανώθηκε στα Τρίκαλα τον περασμένο μήνα. Συνιστώ αυτό το πρόγραμμα σε ανθρώπους που θέλουν μια ζωή γεμάτη εμπειρίες».

Ζωή στα Τρίκαλα:

«Τα Τρίκαλα είναι μια μικρή ελκυστική πόλη, γεμάτη ζωή, ποδήλατα, και καφετέριες. Σπουδάζοντας και ζώντας στα Τρίκαλα γίνεσαι μέρος του Ελληνικού πολιτισμού παίρνοντας εκπληκτικές εμπειρίες και επίσης, φεύγεις με τις καλύτερες αναμνήσεις. Γνώρισα πολλούς ανθρώπους και έκανα πολύ καλούς φίλους. Οι Έλληνες είναι φιλικοί, φιλόξενοι, και ζεστοί, τόσο που νιώθεις σαν το σπίτι σου. Τέλος, το πρόγραμμα μας βοηθάει να αναπτυχθούμε τόσο σαν προσωπικότητες, όσο και ακαδημαϊκά».

Ελισάβετ Βελέντζα:

Είναι πτυχιούχος Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Πανεπιστημίου Αθηνών, πτυχιούχος

Πρόληψης και Αποκατάστασης Αθλητών του Πανεπιστημίου του Μονάχου (Γερμανία) και πτυχιούχος Αθλητικών Επιστημών του Πανεπιστημίου της Λειψίας (Γερμανία).

Σπουδές στα Τρίκαλα:

«Στα πλαίσια συνεργασίας των δύο πανεπιστημίων (Θεσσαλίας & Λειψίας) μου δόθηκε η δυνατότητα να κάνω μέρος των σπουδών μου στην πόλη των Τρικάλων».

Ζωή στα Τρίκαλα:

«Βρήκα τα Τρίκαλα μία τέλεια πόλη για φοιτητική ζωή».

Likawunt Teshome – EMSEP student at the University of Thessaly

Greece is where we all feel we are still home. The warm and positively inspired well come continued all the way till now. As a student this is my first time to have such a wonderful and stabled feeling to learn. I believe the university and the staff is doing whatever it takes to get us whatever we need, and most importantly to enable us achieve why we are here for. I would like to give my heartfelt thanks to our lecturers, staffs of the department and Evangelos our friend and everything. Thank you all.