top-banner

Επάρκεια γλώσσας

Αποστολή αίτησης και δικαιολογητικά έγγραφα

Αποφοίτηση μετά την ημερομηνία λήξης των αιτήσεων

Θα παραλάβω το πτυχίο μετά την ημερομηνία λήξης των αιτήσεων. Μπορώ να συμμετάσχω στην διαδικασία των αιτήσεων;

Όχι δεν γίνεται. Είναι απαραίτητο να στείλεις το βασικό πτυχίο σπουδών πριν το πέρας της 5 Ιανουαρίου 2010.

Επάρκεια γλώσσας

Μπορώ να στείλω προσωπικά ένα αντίγραφο των αποτελεσμάτων του τεστ η πρέπει να αποσταλεί άμεσα από το TOEFL/IELTS;

Γα το TOEFL η αναφορά του τεστ πρέπει να σταλεί από το κέντρο ETS το οποίο διοργανώνει τις εξετάσεις του TOEFL. Όσον αφορά το IELTS προτείνουμε να ζητήσετε από το IELTS να στείλουν την αναφορά του τεστ σε εμάς, αλλά υπάρχει και η δυνατότητα να στείλετε προσωπικά την αναφορά μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά έγγραφα. Αν δώσετε εξετάσεις για το πτυχίο Cambridge Certificate (CAE ή CPE) ζητήστε από το εξεταστικό κέντρο να ταχυδρομήσει ένα επίσημο έγγραφο του τεστ στην Jyväskylä.

Ο κωδικός αριθμός του TOEFL για το πανεπιστήμιο της Jyväskylä είναι 9818. Με την αναφορά του συγκεκριμένου αριθμού πάνω στη φόρμα του TOEFL τεστ εξασφαλίζεται αυτόματα ότι τα αποτελέσματά σας θα σταλούν σε εμάς. Αν δώσετε εξετάσεις για το IELTS παρακαλούμε να στείλετε τα αποτελέσματά σας στην παρακάτω διεύθυνση:

Section 24 (Institution Applications) to University of Jyväskylä,

Faculty of Sport and Health Sciences.

Αν έχετε δώσει εξετάσεις παλαιότερα θα πρέπει να ζητήσετε από το εξεταστικό κέντρο να μας στείλει ένα επίσημο έγγραφο των αποτελεσμάτων σας. Αντίγραφα απόδειξης επάρκειας της γλώσσας δεν θα γίνονται δεκτά.

Αν έχω ολοκληρώσει τις σπουδές μου στα Αγγλικά υποχρεούμαι να δώσω εξετάσεις επάρκειας της γλώσσας;

Μεγάλη Βρετανία, Ιρλανδία, Η.Π.Α., Καναδά, Αυστραλία και Ν. Ζηλανδία.

Κατοικώ εδώ και χρόνια σε χώρα που η βασική τους γλώσσα είναι τα Αγγλικά και έχω ένα καλό επίπεδο γλωσσικής επάρκειας. Υποχρεούμαι να δώσω εξετάσεις για την επάρκεια της γλώσσας;

Να είναι υποχρεωτικό. Προκειμένου να απαλλαχθεί κάποιος από την εξέταση της γλωσσικής επάρκειας θα πρέπει να έχει ολοκληρώσει τις σπουδές του (γυμνάσιο, λύκειο, βασικό πτυχίο ή μεταπτυχιακό) ολοκληρωτικά στα Αγγλικά σε μία από τις παρακάτω χώρες:

Μεγάλη Βρετανία, Ιρλανδία, Η.Π.Α., Καναδά, Αυστραλία και Ν. Ζηλανδία.

Αποστολή αίτησης και δικαιολογητικά έγγραφα

Θα πρέπει να στείλω τα γνήσια έγγραφα ή αντίγραφα του βασικού πτυχίου σπουδών μου, την αναλυτική βαθμολογία και τα αποδεικτικά προϋπηρεσίας;

Θα πρέπει να αποστείλετε επικυρωμένα αντίγραφα των εγγράφων. Σε περίπτωση που η αίτησή σας εγκριθεί τότε θα σας ζητηθεί να επιδείξετε τα γνήσια έγγραφα στο αρμόδιο γραφείο πριν την έναρξη των σπουδών σας. Τα αντίγραφα θα πρέπει να είναι επικυρωμένα από συμβολαιογράφο, πρεσβεία ή άλλη δημόσια υπηρεσία.

Αν η αίτησή μου δεν έχει παραλειφθεί από εσάς μέχρι την ημερομηνία λήξης των αιτήσεων μπορώ να στείλω την αίτηση με fax πριν την ημερομηνία λήξης;

Οι αιτήσεις οι οποίες παραλαμβάνονται μετά το πέρας της προθεσμίας λήξης αλλά έχουν σφραγιστεί εμπρόθεσμα από το ταχυδρομείο θα λαμβάνονται στη διαδικασία. Μην αποστείλετε οποιοδήποτε έγγραφο μέσω e-mail. Για το λόγο αυτό βεβαιωθείτε ότι έχετε αποστείλει την αίτηση σας εκ των προτέρων. Καλό θα είναι να χρησιμοποιήσετε μια εταιρία ταχυμεταφορών (courier) ώστε να είστε σίγουροι ότι η αίτηση σας θα φτάσει πριν την προθεσμία λήξης. Σε αυτή την περίπτωση σημειώστε στον φάκελο  τον τηλεφωνικό αριθμό:  +358 14 260 2000.

Τι γίνεται στην περίπτωση που τα απαιτούμενα δικαιολογητικά δεν είναι στα Αγγλικά;

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά μπορεί να είναι είτε στα Αγγλικά είτε στα Φιλανδικά. Αν κάποιο από τα έγγραφα δεν είναι στα Αγγλικά ή στα Φιλανδικά θα πρέπει να αποσταλεί αργότερα επικυρωμένο αντίγραφο μεταφρασμένο στα Αγγλικά μαζί με ένα επικυρωμένο έγγραφο του γνησίου. Η μετάφραση θα πρέπει να γίνει από ορκωτό μεταφραστή. Η αίτηση και οι συστατικές επιστολές θα πρέπει να συμπληρωθούν σε κάθε περίπτωση στα Αγγλικά.